معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
  اخبار دانشگاه
 
تاليف کتاب «جستاري درنسبت اخلاق و معماري» از سوي عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي همدان


کتاب « جستاري درنسبت اخلاق و معماري» از سوي عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي همدان تاليف شد.

مهدي شعبانيان مولف اين اثر در گفت‌و‌گو با خبرنگار  ما اظهار کرد: شايد در بدو امر تصور وجود نسبتي مشخص ميان اخلاق و معماري موضوعي مبهم و نامانوس در ذهن جلوه گر شود زيرا که بنيان‌هاي اخلاق ريشه در علوم انساني داشته و معماري با هنر و مهندسي ارتباط دارد. اما توسعه قلمرو دانش موجب شده تا مرزهاي طبقه بندي سنتي علوم رنگ باخته و دانش‌هاي ميان‌رشته‌اي در دهه‌هاي اخير به سرعت متولد گرديده و بسط يابند.

مهدي شعبانيان گفت: اخلاق معماري دانشي نسبتاً نوپا به شمار مي‌رود و در پي آن است تا مشخص سازد در عرصه معماري کدام اعمال و رفتار در زمره ارزش‌هاي اخلاقي بوده و معماران به عنوان اعضاي اين حرفه ملزم به رعايت آنها در ارائه خدمات تخصصي خويش مي‌باشند. علم اخلاق از بد و نيک اعمال و گفتار سخن مي‌گويد، فضائل و رذايل را مشخص داشته و با تبيين ارزش‌ها به دنبال سوق دادن انسان‌ها بسوي کمالات بر مي‌آيد.

وي تصريح کرد: تعهد، مسئوليت پذيري، بکارگيري دانش تخصصي و داشتن رفتار حرفه‌اي، پاسخگويي به ساير افراد از جمله کارفرمايان، مشتريان و ساکنين ابنيه، التزام به حفظ محيط‌زيست و منابع خصوصاً منابع تجديدناپذير و توجه به سرمايه‌هاي افراد و جامعه در جهت استفاده صحيح از آن، را مي‌توان برخي از سرفصل‌هايي دانست که در عرصه اخلاق معماري مي‌توان مورد بررسي قرار داد. البته بايد بدين نکته نيز توجه داشت که هميشه مسير تحقق اصول اخلاقي در عرصه معماري هموار نبوده و معمولاً موانعي در اين روند پيش روي معماران قرار گرفته که موجب مي‌گردد نتوان به راحتي ارزش‌ها و افعال مبتني بر ارزش‌ها را در خدمات حرفه‌اي پياده ساخت.

مولف کتاب " جستاري درنسبت اخلاق و معماري" افزود: با توجه به قدمت کم دانش اخلاق معماري، طبيعي است که منابع و متون تبيين کننده مباني نظري آن نيز محدود و پراکنده است و يکي از موثرترين روش‌هاي ترويج و آشناسازي اعضا حرفه معماري با اصول اخلاق معماري تدوين و تامين منابع روزآمد و مرتبط با موضوع است.

وي تصريح کرد: بر همين اساس جهت نيل به اين هدف بررسي‌هايي جهت شناخت صاحبنظران اين حوزه صورت پذيرفت و در اين ميان تعدادي از اساتيد به نام فلسفه و معماري که در زمينه اخلاق و معماري داراي تاليف بودند، تمايل و موافقت خويش را جهت ترجمه مقالات خويش به فارسي اعلام داشته که حاصل اين تلاش مقالاتي است که در قالب اين مجموعه فراهم آمده است.

شعبانيان تصريح کرد در انتخاب مقالات ياد شده روزآمد بودن و نيز اعتبار علمي آنها مد نظر قرار گرفته و سعي برآن بوده تا با ارائه پاورقي‌هاي لازم براي اصطلاحات و عبارات نامانوس، به فهم صحيح متن کمک شود.

وي گفت اين کتاب در شش فصل و 180 صفحه به زيور طبع آراسته شده است در فصل اول مقدمه مترجم و گرد آورنده اين آثرآمده ودر فصل دوم  مقاله "آلبرتو پرزگومز" استاد دانشگاه مگ کيل با عنوان "اخلاق معماري " در فصل سوم مقاله "وارويک فاکس" استاد دانشگاه لنگ شاير با عنوان تفکري در جنبه اخلاقي معماري، در فصل چهارم مقاله " سيمون لانگستف" رييس انجمن سنت جيمز استراليا، با عنوان اخلاق معماري ، در فصل پنجم  مقاله "جوهاني پلاسما" معمار فلاندي با عنوان مجمع الجزاير اعتبارو سرانجام در فصل آخر مقاله "نيکلاس ري" ستاد دانشگاه کمريج با عنوان اخلاق در معماري ترجمه شده است.

گفتني است شعبانيان در کارنامه علمي خود تاليف 4 کتاب از جمله کتاب هندسي ترسيمي به عنوان پر تيراژ ترين کتاب گروه هنر و معماري ، تاليف بيش از 8 مقاله علمي و پژوهشي، اجراي 4 طرح پژوهشي درون وبرون دانشگاهي،رييس و دبير اجرايي 5 همايش بين المللي و بازرس اصلي هيات مديره نظام مهندسي ورييس گروه تخصصي معماري استان همدان را دارد. 
     
This page and its contents copyright 2013 Islamic Azad University Hamedan Branch All Rights Reserved ©
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مي باشد
web designer & developer:saeid maleki .