معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
  اخبار دانشگاه
 
اخبار برگزاري دومين همايش ملي شهر الکترونيک در واحد همدان

رئيس دانشگاه آزاد همدان تأکيد کرد:ايجاد زيرساخت‌هاي بيشتر در حوزه فناوري/ به شهر الکترونيک نگاه ويتريني نداشته باشيم

رئيس دانشگاه آزاد همدان تأکيد کرد:ايجاد زيرساخت‌هاي بيشتر در حوزه فناوري/ به شهر الکترونيک نگاه ويتريني نداشته باشيم

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان با بيان اينکه هنوز نياز به ايجاد زيرساخت‌هاي بيشتر در حوزه فناوري داريم، گفت: نبايد نسبت به موضوع مهمي چون شهر الکترونيک نگاه ويتريني داشته باشيم.

خبرگزاري آنا:  ايجاد زيرساخت‌هاي بيشتر در حوزه فناوري/ به شهر الکترونيک نگاه ويتريني نداشته باشيم

به گزارش خبرگزاري آنا از  واحدهمدان، سعيد جامه‌بزرگي ظهر امروز در دومين همايش ملي شهر الکترونيک که در دانشگاه آزاد اسلامي همدان برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد همدان از نظر کمي رتبه نخست و از نظر کيفي بعد از دانشگاه بوعلي رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است.

وي با بيان اينکه دانشگاه آزاد همدان يکي از دانشگاه‌هاي پيشرفته غرب کشور است، افزود: اين دانشگاه در برخي از رشته‌ها سرآمد است و به جايگاه مطلوبي رسيده است.

رئيس دانشگاه آزاد وهمدان با بيان اينکه شهر الکترونيک به يک ضرورت براي اقشار تحصيلکرده تبديل شده، تصريح کرد: نبايد نسبت به موضوع مهمي چون شهر الکترونيک نگاه ويتريني داشته باشيم چراکه در اين زمينه در مقايسه با جهان عقب هستيم و بايد آن را جبران کنيم.

وي با اشاره به اينکه کامپيوتر توانست تمام علوم را دگرگون کند، ادامه داد: در 60 سال پيش در رشته شيمي انجام برخي از محاسبات محال بود اما اکنون با توجه به دنياي کامپيوتر و متخصصان اين حوزه اين محال‌ها انجام شده است.

وي با بيان اينکه هنوز هم نياز به ايجاد زيرساخت‌هاي بيشتر در حوزه فناوري داريم، خاطرنشان کرد: برگزاري اين گونه همايش‌ها نيز در اين راستا بوده و براي رسيدن به موفقيت‌هاي بزرگ لازم است.

رئيس دانشگاه آزاد واحد همدان گفت: براي خريد برخي از مجلات بين‌المللي به امکانات مالي و زيرساخت‌هاي الکترونيکي نياز داريم.

وي با تاکيد بر اينکه براي معرفي همدان در دنيا به زيرساخت‌هاي بيشتري در حوزه فناوري نياز است، اظهار کرد: براي معرفي بهتر شهر همدان بايد تلاش کرد که در اين راستا مي‌توان از دنياي مجازي براي جذب گردشگران حداکثر استفاده را برد.

جامه‌بزرگي با بيان اينکه متخصصان رشته کامپيوتر ظرفيت زيادي براي ايجاد زيرساخت‌هايي به منظور ايجاد تحولات زندگي افراد دارند، افزود: بايد با بهبود زيرساخت‌ها در حوزه فناوري و استفاده از نيروي متخصص، تلاش بيشتري براي بهبود زندگي مردم انجام داد.

وي در ادامه سخنانش با قدرداني از حضور مردم در مراسم تشييع پيکر شهيد همداني اين مراسم را همايش بزرگي از گردهمايي مردم دانست و خاطرنشان کرد: به برکت خون شهيد همداني اکنون جوانان زيادي براي دفاع از حرم ائمه معصومين(ع) و زنده نگه داشتن ياد و راه امام حسين(ع) اعلام آمادگي کرده‌اند.

 

 


 

سومين همايش شهر الکترونيک در سال 95 برگزار مي‌شود


معاون پژوهشي دانشگاه آزاد واحد همدان نيز بيان کرد: به دليل استقبال کم‎نظير از دومين همايش ملي شهر الکترونيک سومين همايش نيز در سال 95 برگزار خواهد شد.

عليرضا اسفندياري‌مقدم با بيان اينکه فناوري اطلاعات در سه دهه گذشته تغييرات زيادي را در زندگي جوامع ايجاد کرده، اظهار کرد: به دليل اهميت شهر الکترونيک در دنياي امروز گروه برجسته  فناوري اطلاعات دانشگاه همدان گام‌ موثري براي رفع مشکلات در ايجاد امکانات لازم در مسير همه‎گيري فناوري اطلاعات برداشته است.

وي تصريح کرد: اميدواريم با برگزاري اين گونه همايش‌ها در راستاي منويات مقام معظم رهبري به عنوان يک استان پيشتاز اقدامات موثري انجام دهيم.

 

 


 

سخنگوي شوراي شهر همدان خبر داد

حمايت شوراي شهر همدان از پژوهش‌هاي کاربردي همايش شهر الکترونيک

 

سخنگوي شوراي شهر همدان گفت: شوراي شهر انگيزه اسپانسر شدن براي عملياتي کردن نتايج پژوهش‌ها و تحقيقات همايش ملي شهر الکترونيک را دارد.

خبرگزاري آنا: حمايت شوراي شهر همدان از پژوهش‌هاي کاربردي همايش شهر الکترونيک

به گزارش خبرگزاري آنا از  واحدهمدان، کامران گردان ظهر امروز در دومين همايش ملي شهر الکترونيک در دانشگاه آزاد واحد همدان، با بيان اينکه شهر همدان به عنوان پايلوت شهر سبز پايدار کشور انتخاب شده، اظهار کرد: براي تحقق اين امر ايجاد زيرساخت‌هاي الکترونيکي در شهر لازم است.

وي با بيان اينکه الکترونيکي شدن شهر باعث صرفه‌جويي در زمان، حفظ محيط زيست و پويا کردن اقتصاد خواهد شد، افزود: در حال حاضر همدان با مساحت 19 هزار و 500 کيلومترمربع و 600 هزار نفر جمعيت؛ با 150 دستگاه وسيله نقليه شهري و 2 هزار پرسنل شهرداري اداره مي‌شود.

رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي شهر همدان با تاکيد بر اينکه شوراي شهر سعي در کوچک کردن بدنه شهرداري دارد، تصريح کرد: البته در اين زمينه به موفقيت کامل دست نيافته‎ايم که اميدواريم اين همايش بتواند مقدمه‌اي براي تحقق شهر الکترونيک و کوچک شدن شهرداري باشد.

وي با تأکيد بر اينکه شوراي شهر براي طرح‌هاي کاربردي اين همايش در سال 95 بودجه در نظر خواهد گرفت، ادامه داد: اگر همدان را به عنوان شهر الکترونيک معرفي کنيم، مي‎توانيم از بودجه‌ سازمان ملل و سازمان يونسکو براي همدان جذب کرده و براي توسعه شهر از آن‌ بهره‌ بگيريم.

گردان با بيان اينکه داشتن آسمان خراش عامل کلانشهر شدن نيست، خاطرنشان کرد‌: بايد با راهکارهاي مناسب توزيع عادلانه امکانات را مد نظر قرار داده و دسترسي مردم را به شهرداري آسان‌تر کنيم.

وي با بيان اينکه تحقق شهر الکترونيک باعث مي‌شود بودجه‌اي که صرف حقوق پرسنل شهرداري مي‌شود در کارهاي عمراني هزينه شود، گفت: اميد است اين سمينار بسترساز تحقق برنامه‌هاي مطلوب در سال 95 باشد.

سخنگوي شوراي شهر همدان تأکيد کرد: شوراي شهر انگيزه اسپانسر شدن براي عملياتي کردن نتايج پژوهش‌ها و تحقيقات آنها را دارد.

وي ادامه داد: با ايجاد مرکز پژوهش در شوراي شهر و عقد تفاهم‌نامه‌ با دانشگاه‌ها، در نظر داريم از ظرفيت مراکز علمي در راه تحقق شهر الکترونيک و اتصال به شبکه‌هاي جهاني استفاده کنيم.

گردان تأکيد کرد: خارج شدن اداره شهر از حالت سنتي و بهره‌گيري از فناوري باعث مي‌شود همدان به عنوان پايتخت تاريخ و تمدن بهتر و بيشتر به دنيا معرفي شود.

 


 

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک خبر داد

ارسال 180 مقاله به دومين همايش ملي شهر الکترونيک در همدان

 

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک از ارسال 180 مقاله به دبيرخانه همايش خبر داد.

خبرگزاري آنا: ارسال 180 مقاله به دومين همايش ملي شهر الکترونيک در همدان

به گزارش خبرگزاري آنا از واحد همدان، محمدمهدي شيرمحمدي ظهر امروز در دومين همايش ملي شهر الکترونيک در همدان اظهار کرد: سابقه برگزاري اين همايش به سال‌هاي 89ـ88 برمي‌گردد و به همين دليل کميته شهر الکترونيک در شوراي شهر همدان تشکيل شد.

وي با بيان اينکه هدايت پژوهش‌ها به مطالعات کاربردي و اجرايي متناسب با ايجاد آسايش بيشتر براي شهروندان از نقاط برجسته همايش است، افزود: اين همايش افزايش مطالعات بين رشته‌اي و کار گروهي را دنبال مي‌کند.

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک خدمات شهري، بهداشت الکترونيک، آموزش و فرهنگ‌سازي، زيرساخت‌ها، پليس الکترونيک، تجارت الکترونيک، مديريت الکترونيک و گردشگري الکترونيک را از محورهاي اين دومين همايش عنوان کرد.

وي تصريح کرد: در نخستين همايش ملي شهر الکترونيک پژوهشگراني از 20 رشته دانشگاهي از جمله رشته‌هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات، حقوق، مديريت شرکت کردند.

شيرمحمدي با تأکيد بر اينکه نخستين همايش ملي شهر الکترونيک در سال 90 برگزار شد، ادامه داد:‌ در آن همايش 400 مقاله از 105 شهر کشور ارسال شده بود که در نهايت پس از داوري 80 مقاله انتخاب شد.

وي با بيان اينکه به دبيرخانه دومين همايش شهر الکترونيک 180 مقاله ارسال شده خاطرنشان کرد: پس از بررسي مقالات از سوي کميته علمي و داوران 29 مقاله انتخاب شد که از اين تعداد هفت مقاله به صورت شفاهي و چند مقاله هم به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک در همدان گفت: مقالات پذيرفته شده در اين همايش، در مجله بين‌المللي شهر الکترونيک مالزي به چاپ مي‌رسند.

 


 

پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي همدان:

فرآيندهاي سازماني و اداري به سمت راحتي و جامع‌تر شدن پيش مي‌رود

 

همدان- پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي همدان بابيان اينکه نگاه منطقي به فرآيندها سبب الکترونيکي شدن آن‌ها مي‌شود، گفت: فرآيندهاي سازماني و اداري به سمت راحتي و جامع‌تر شدن پيش مي‌رود.

منصور اسماعيل پور در دومين همايش ملي شهر الکترونيک که در دانشگاه آزاد اسلامي همدان برگزارشد به فرآيند کاري در شهر الکترونيک اشاره کرد و افزود: شهر الکترونيک شهري است که در آن اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرويس‌هاي دولتي و خصوصي بصورت «online» و با کيفيت و ضريب ايمني بالا انجام مي‌گيرد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه اين خدمات با استفاده از ابزار فناوري اطلاعات و ارتباطات و کاربردهاي آن انجام مي‌شود، اظهارداشت: در شهر الکترونيکي تمام خدمات مورد نياز ساکنان از طريق شبکه‌هاي اطلاع‌رساني تأمين مي‌شود که درصد خطاي آن ها بسيار پايين است.

پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي همدان با تاکيد براينکه در شهرالکترونيک نيازي به حرکت فيزيکي شهروندان براي دسترسي به خدمات دولتي و نهادهاي خصوصي نيست، عنوان کرد: افراد مقاومت‌هاي زيادي درباره فرآيندهاي کاري دارند که در اين راستا بايد ابتدا فرآيندهاي سازماني را بشناسيم و نقص هاي آن را بررسي کنيم.

منصور اسماعيل پور در ادامه با تاکيد براينکه نخستين توسعه، توسعه سازماني است، بيان اشت: در اين راستا بايد به منظور ايجاد فرآيند هاي الکترونيکي افراد اضافي و کارهاي موازي را در سازمان حذف و سيستم بهينه ايجاد کرد.

وي در ادامه به سيستم دبيرخانه ها اشاره کرد و با بيان اينکه در گذشته اين سيستم در سازمان ها فرسايشي بود و پرونده و نامه‌ها در برخي موارد ناپديد مي‌شد، گفت: اکنون اين مشکل با راه اندازي سيستم اتوماسيوني رفع شده و افراد براي نخستين بار مدل منطقي را با مدل فيزيکي مقايسه و پايه الکترونيک را پايه گذاري کرده اند.

منصور اسماعيل پور با تاکيد براينکه هم اکنون فرآيندهاي سازماني و اداري به سمت راحتي و جامع تر شدن پيش مي‌رود، افزود: بايد بدانيم هر مدلي که توليد مي‌شود نواقصي دارد که در اين راستا بايد کارها را مورد آزمون و خطا قرار داد تا مدل فرآيندي مناسب به دست آيد.

وي با اشاره به اينکه درشهرالکترونيک برخي فرآيندها بايد به طور همزمان اجرا و برخي از فرآيندها براي ايجاد مدل مناسب بايد حذف شود، ادامه داد: نگاه منطقي به فرآيندها سبب الکترونيکي شدن  آن ها مي‌شود و اين در حالي است که در جهان امروز تمام فرآيندها به اين سمت حرکت مي کنند.

پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي همدان با تاکيد براينکه با انجام فرآيند سالم و به صورت الکترونيکي نياز به پيگيري مستمر نيست، عنوان کرد: متاسفانه در سيستم فرسايشي برخي کارها گم مي شود و يا در روند اجراي آن اختلالي ايجاد مي‌شود.

 

 


 

عباس چشمه قصاباني دانشجوي دانشگاه علوم و تحقيقات قزوين ، مطرح کرد:

ارتقا فرهنگ عمومي مردم، مهم‌تر از پياده‌سازي سيستم هوشمند شهري است

پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامي قزوين ارتقا فرهنگ عمومي مردم در مباحث رانندگي و ترافيک را از پياده‌سازي سيستم هوشمند شهري مهم‌تر دانست.

"عباس چشمه‌قصاباني" دانشجوي کارشناسي ارشد معماري سيستم‌هاي کامپيوتري  دانشگاه آزاد اسلامي علوم و تحقيقات قزوين که در دومين همايش ملي شهر الکترونيک با ارائه مقاله خود گفت:فرهنگ عمومي مردم بايد تابع يک‌سري قوانين اوليه در رانندگي باشد و بايد قبل از پياده سازي سيستم هوشمند شهري دستورالعمل‌ها و اصول اوليه لازم در اين رابطه را به

مردم آموزش دهيم تا بتوانيم نتيجه‌ مورد نظر را از پياده‌سازي سيستم هوشمند شهري به دست بياوريم.

وي تصريح کرد: اگر بخواهيم سيستم هوشمند شهري را در همدان به عنوان پايلوت شهر سبز پايدار پياده کنيم،بايد متوجه باشيم که عامل انساني از عوامل مهم و تاثيرگذار بر اين موضوع است.

چشمه‌قصاباني با بيان اينکه اين موضوعات به فرهنگ عمومي مردم جامعه مربوط مي‌شود، گفت: گاهي اوقات به دليل اشتباه يک فرد و ناديده گرفتن يک دستورالعمل کوچک از سمت وي به طور مثال حرکت کردن نابجا از لاين سرعت، باعث مي‌شود تا مشکل ترافيکي به وجود بيايد و زمان بيشتري صرف يک سفر شهري شود.وي موضوع پروژه پايان‌نامه خود را سيستم‌هاي حمل و نقل عمومي شهري عنوان کرد و افزود: در اين پروژه مطالعه موردي خود را شهر همدان انتخاب کرده‌ام و اين پروژه نگاهي به گذشته سيستم‌هاي حمل و نقل

هوشمند شهري داشته و سعي دارد تا سيستم هوشمند مناسبي براي حمل و نقل مسافر در شهر همدان ارائه دهد.

چشمه‌قصاباني با تاکيد بر اينکه سيستم پيشنهادي‌اش از قابليت‌هاي فراواني همچون پيش‌بيني مسير، جمع‌آوري اطلاعات در هر مسير و پيشنهاد بهترين مسير شهري در هر ساعت روز برخوردار است، گفت: در اين سيستم فاکتورهاي متغير بسياري از جمله ساعت روز، نوع فصل، طول مسير، فاصله زماني مسير، مسکوني بودن يا نبودن مسير و وجود مدارس و نقاط شلوغ لحاظ شده است تا بتوان بهترين مسير را به مسافر پيشنهاد داد.

وي با اشاره به راهکارهاي بازدارنده از تردد اضافي، تصريح کرد: يکي از پيشنهادات اين طرح به منظور کاهش ترددهاي اضافي، استفاده از اهرم‌هاي بازدارنده است. به طور مثال بايد از هر فردي به ازاي ميزان ترددش، عوارضي گرفته شود که اين موضوع باعث کم شدن ترددها و استفاده مردم از ناوگان‌هاي حمل و نقل عمومي کارآمد شده، مي شود.چشمه‌قصاباني با تاکيد بر اينکه همدان داراي زيرساخت‌هاي خوبي براي توسعه و ايجاد شبکه هوشمند شهري است، گفت: مسيرهاي زيادي در شهر همدان وجود دارد و فرد براي رفتن از يک نقطه به نقطه ديگر،هيچ‌وقت متوقف نشده و انتخاب مسير زيادي براي رسيدن به مقصد را دارد به همين دليل با استفاده از شبکه هوشمند شهري، مي‌توان به سادگي زمان سفرهاي شهري را تا نصف کاهش داد.

وي در پايان خاطر نشان کرد: استفاده از سيستم هوشمند شهري، باعث صرفه‌جويي در وقت شده و از آلودگي‌هاي زيست محيطي مي‌کاهد و با ارائه موانع و بازدارنده و کنترل‌کننده‌هاي سرعت هوشمند به جاي موانع و سرعت‌گيرهاي پلاستيکي از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي جلوگيري مي‌کند.

 

 

 


 

ارائه مقاله بررسي ميزان آسيب‌پذيري مسيرياب‌هاي خانگي به همراه فايل‌هاي پشتيبان


مقاله بررسي ميزان آسيب‌پذيري مسيرياب‌هاي خانگي به همراه فايل‌هاي پشتيبان در دومين همايش ملي شهر الکترونيک در همدان ارائه شد.

محمد علي فرهپور فوق ليسانس امنيت اطلاعات از دانشگاه يو تي ام مالزي ضمن ارائه مقاله خود در دومين همايشملي شهر الکترونيک اظهار داشت: تحقيق من در مورد بررسي ميزان آسيب پذيري مسيرياب‌هاي خانگي به همراه فايل‌هاي پشتيبان بود.

فرهپور گفت: نشان داديم يک سري مودم‌هايي که کاربران ما از شبکه ADSL استفاده مي‌کنند آسيب پذير است و مي‌تواند توسط هکرهايي که اهداف خرابکارانه دارند به اين مودم‌ها نفوذ يابند و مي‌توانند علاوه بر تهديد کاربران، در اينترنت شرکت‌هاي ارائه دهنده آن اختلال ايجاد کنند.

وي عنوان کرد: در اين مقاله نوع حمله‌ها و نقاط ضعف آن را ارائه کرديم که اميدواريم مسئولان به آن توجه کنند، چرا که هکر مي‌تواند در ارائه خدمات رساني شرکت‌ها نيز اختلال ايجاد کنند.محقق و پژوهشگر جوان کشور گفت: با توجه به توسعه اينترنت و شبکه‌هاي مجازي در آينده نزديک خواه ناخواه به سمتي پيش مي‌رويم که شهر و کشورمان به سمت الکترونيکي و به دنبال آن انجام امور شهر به صورت مکانيزه، اتوماسيون و هوشمند پيش مي رود.

وي تصريح کرد: اکنون بسياري افراد به سمت هوشمندسازي در ارائه خدمات شهري مثل؛ هوشمندسازي معابر، چهارراه‌ها و منازل حرکت کرده‌اند.

فرهپور عنوان کرد: برخي نيز به دنبال برگزاري الکترونيکي انتخابات هستند و با وجود اينکه افراد به گسترش آن کمک مي‌کنند شهر به سمت اين نوع تکنولوژي‌ها پيش مي‌رود.

وي اظهار داشت: دولت به طور قابل توجهي به کارها و مقالات محققان توجه نمي‌کند، به عنوان مثال در مورد پژوهشي که من در اين همايش ارائه دادم، مقاله در کنفرانس‌هاي ديگر مورد توجه قرار نگرفته است و وقتي چند سالي از آن مي‌گذرد نمونه مشابه همين مقالات در خارج مورد توجه قرار مي‌گيرد و به مرحله عمل مي‌رسد ولي در کشور خودمان مورد توجه قرار نگرفته است.

وي با بيان اينکه در 20 سال گذشته نيز کامپيوتر شناخته شده نبود، گفت: اکنون با پيشرفت تکنولوژي مردم ما نيز به سمت استفاده از کامپيوتر روي آوردند.

فرهپور بيان کرد:اگر پروژه‌ها و پژوهش‌ها با توجه به نياز کشور به سمت عملي شدن پيش رود پيشرفت قابل توجهي داريم و براي محققان و پژوهشگران فعال در اين زمينه نيز کمک کننده است.

 

 


 

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک

ايجاد باور در مردم اصل اساسي در تحقق شهر الکترونيک است

 

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک گفت: ايجاد باور در مردم اصل اساسي در تحقق شهر الکترونيک است که دانشگاه‌ها نقش اساسي در اين فرآيند دارند.

محمدمهدي شيرمحمدي شامگاه چهارشنبه در حاشيه دومين همايش ملي شهر الکترونيک که در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: براي تحقق يک شهر الکترونيک بايد بتوانيم حدود 20 رشته شامل محيط‌زيست، حقوق، مديريت و غيره زل هماهنگ کنيم.

وي با بيان اينکه اين حوزه را به‌منظور فعاليت در بخش‌هايي چون زباله‌هاي الکترونيکي، جرائم رايانه‌اي، پليس الکترونيکي و دولت الکترونيک همراه کرد، افزود: رشته باستان‌شناسي هم در سال جاري در همايش شهر الکترونيک گنجانده شد زيرا اين رشته مي‌تواند در حوزه‌هايي همچون باستان‌سنجي الکترونيک، نظارت تصويري و نظارت برمبناي فناوري اطلاعات در مکان‌هاي باستاني کاربرد داشته باشد.

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک با بيان اينکه هدف از برگزاري اين همايش ايجاد فضاي بين‌رشته‌اي است، تصريح کرد: در حوزه شهر الکترونيک به دنبال عملياتي کردن حدود هفت برنامه هستيم که  ازجمله آن مي‌توان به برنامه‌ها توسعه زيرساخت‌ها و توليد علم  اشاره کرد.

وي ادامه داد:  در اين راستا بايد مشکل شهرهاي الکترونيک را به ويژه در حوزه زيرساخت‌هاي فيزيکي و ديتاسنترها را برطرف کنيم.

شيرمحمدي با بيان اينکه مردم بايد به شهر الکترونيک اعتقاد پيدا کنند، خاطرنشان کرد:براي تحقق اين هدف دانشگاه‌ها از اهميت به سزايي برخوردار هستند وبايد بتوانند اين باور را ميان مردم ايجاد کرده و آنان را براي استفاده از خدمات شهر الکترونيک ترغيب کنند.

وي با بيان اينکه  در اين همايش فرآيند کاوي در شهر الکترونيک براي نخستين بار مطرح شد، گفت:  بر اساس اين بحث بايد برخي از فرايندهاي بسيار طولاني، وقت‌گير و هزينه‌بر در برخي از سازمان‌ها را با سرعت فناوري اطلاعات همخواني ندارد  حذف و به صورت مستمر  قوانين و برنامه‌ها را به روزرساني کرد.

دبير اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک با بيان اينکه بايد براي تحقق شهر الکترونيک منابع مالي را تعريف کرد، افزود:  اين منابع را مي‌توان از داخل شهر تأمين کرد چرا که اين مباحث سودآور بوده و از لحاظ اقتصادي توجيه اقتصادي دارد.

وي تأکيد کرد: مردم بايد از نحوه دريافت و استفاده از خدمات الکترونيکي آگاه باشند و به همين دليل توسعه سيستم‌ها و اطلاع‌رساني در برنامه‌ها قرار گيرد و با اتصال نگاه برنامه‌هاي شهر الکترونيک با مباني علمي دانشگاه‌ها مي‌توان گام‌هاي موثري برداشت.

شيرمحمدي در پايان اظهار کرد: 180 مقاله به دبيرخانه اين همايش ارسال شد که از اين تعداد 29 مقاله انتخاب و ضمن آنکه در طول همايش ارائه شد در مجلات معتبر بين‌المللي چاپ مي‌شود.

 


عضو کميته اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيکي
الکترونيکي شدن شهرها، نيازمند تدوين برنامه جامع توسط دولت است

عضو کميته اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيکي گفت: الکترونيکي شدن شهرهاي ايران نيازمند تدوين برنامه هاي جامع کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت توسط دولت است.
"مصطفي چهاردولي" چهارشنبه 22 مهر در حاشيه دومين همايش ملي شهر الکترونيکي در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان ها به تنهايي نمي توانند کارها و وظايف خود را به صورت الکترونيکي انجام دهند و لازم است دولت با تدوين برنامه هاي جامع در اين امر ورود پيدا کند.
وي با تاکيد بر لزوم وجود يک واسطه بين سازمان ها به منظور الکترونيکي کردن شهرها ادامه داد: دولت به خوبي مي تواند نقش اين واسطه را ايفا کند و سازمانها را با يکديگر هماهنگ کرده تا خدمات خود را بتوانند به صورت الکترونيکي در اختيار شهروندان قرار بدهند.
چهاردولي با اشاره به مزايا و فوايد الکترونيکي کردن شهرها گفت: الکترونيکي شدن شهرها باعث صرفه جويي در وقت و هزينه شده و بايد دولت و سازمان ها با همکاري يکديگر به سمت آماده سازي زيرساخت هاي شهري به منظور الکترونيکي شدن شهرها پيش بروند.
وي با بيان اينکه شهر همدان در مراحل ابتدايي الکترونيکي شدن قرار دارد، تصريح کرد: برخي از کارها در همدان به صورت الکترونيکي انجام مي شود اما تا الکترونيکي شدن کامل، فاصله داريم و بايد تلاش بيشتري تا تحقق کامل الکترونيکي شدن انجام گيرد.
چهاردولي همايش ملي شهر الکترونيکي را فرصتي براي تعامل پژوهشگران و صاحبان حوزه هاي مرتبط با الکترونيکي شدن شهرها دانست و خاطر نشان کرد: دانشگاه در حد توان خود با صاحبان حوزه ها و شرکت هاي مرتبط رايزني کرده و از آنها براي حضور در همايش دعوت مي کند.
وي تاکيد کرد: دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان به دليل ويژگي هاي مثبتش همچون قرار گرفتن در مرکز استان و داشتن قدمت بالا و گستردگي اش، به خوبي مي تواند ارتباط بين پژوهشگران و سازمانها را برقرار کند.
چهاردولي با تاکيد بر فرهنگ سازي شهر الکترونيکي گفت: قبل از الکترونيکي کردن شهرها بايد به فکر فرهنگ سازي بود و از طريق دانشگاه ها و صدا و سيما و رسانه هاي جمعي مزاياي الکترونيکي شدن شهرها بيان شود و مردم را براي انجام کارها به صورت الکترونيکي به جاي سنتي، ترغيب کرد.
به دنبال عملي کردن ايده هاي ارائه شده در همايش هستيم
"حميد ياسينيان" عضو هيئت اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيکي گفت: در نظر داريم ايده هاي ارائه شده در اين همايش را تا سال آينده، عملي کنيم و مقالات ارائه شده را کاربردي کنيم.
وي با بيان اينکه از اکثر شهرهاي کشور به اين همايش مقاله ارسال شده است، ادامه داد: همايش در سطح بالايي برگزار شد و مقالات خوبي به اين همايش ارسال شده است.
ياسينيان با اشاره به نقاط مثبت مقالات بومي، تاکيد کرد: ويژگي مقالات بومي اين است که مشکل را کاملا درک کرده و مقالاتي که ارائه مي دهند، بسيار کاربردي هستند.

رئيس کارگاه هاي دومين همايش ملي شهر الکترونيک:
نقش موثر دانشگاه ها در تحقق شهر الکترونيک

همدان- رئيس کارگاه هاي دومين همايش ملي شهر الکترونيک با اشاره به اينکه دانشگاه ها آزاد از پويايي مطلوبي برخوردار است،  و گفت: دانشگاه ها مي توانند نقش مفيدي را درتحقق شهر الکترونيک داشته باشند.
رويا تاج بخش بعدازظهر چهارشنبه درحاشيه دومين همايش ملي شهر الکترونيک که در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان برگزارشد در جمع خبرنگاران ، با بيان اينکه علم الکترونيک در تمامي سطوح زندگي انسان گسترده شده و در زندگي شهري جاي گرفته است، افزود:  در اين راستا بايد نحوه ي استفاده از فناوري  و علمي که در اختيار داريم مورد توجه جامعه هدف قرار گيرد.
وي درادامه با اشاره به اينکه بايد نحوه ي استفاده ازفناوري هايي که درگذشته مورد استفاده قرار گرفته است مورد بازنگري قرار گيرد ، اظهارداشت: اين اقدام ضمن مشخص کردن  مزيت ها و معايب تکنولوژي، باعث خواهد شد تا ميزان کارايي آن ها را براي حل مشکلات دريابيم. عضوهيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي و رئيس کارگاه هاي دومين همايش ملي شهر الکترونيک در ادامه با بيان اينکه مطالعات الکترونيکي به نوعي به زندگي انسان وابسته است، عنوان کرد:  در يک شهر الکترونيک که انسان مهمترين عضو آن است برگزاري چنين همايش هايي بسيار مفيد خواهد بود.
رويا تاج بخش درادامه با بيان اينکه برنامه ريزي ها براي برگزاري همايش شهر الکترونيک به عهده متخصصان رشته رايانه بوده است ،بيان داشت:  مرحله نخست همايش شهر الکترونيک تنها مختص رشته کامپيوتر بود اما در مرحله دوم روريکردها گسترش يافت و با پيشنهاد برخي دوستان مقرر شد اين همايش با رويکرود کاملا تخصصي در حوزه شهر الکترونيک از جمله معماري ، گردشگري، محيط زيست و غيره برگزارشود.
وي با تاکيد براينکه هرآنچه که مي تواند از الکتروتيک استفاده کند در دومين همايش شهر الکترونيک  گنجانده شده است، گفت: همزمان با ارائه مقالات در اين همايش کارگاه هايي همچون امنيت درمسيرياب هاي خانگي و نرم افزارشهرالکترونيک نيز برگزارشد که مورد استقبال دانشجويان قرارگرفت.
رويا تاج بخش با بيان اينکه براي برگزاري اين کارگاه ها ازمدرساني که مايل به حضور درکارگاه ها در حوزه شهر الکترونيک و با رشته هاي مرتبط بودند دعوت شد، افزود: درابتدا از اين افراد خواسته شد تا سرفصل ها و نحوه ي برگزاري کارگاه هاي خود را ارائه دهند که در نتيجه از بين چندين کارگاه دو کارگاه انتخاب شد.
وي با تاکيد براينکه ارائه مقاله ها و ارائه پوسترها  جنبه يک طرفه دارد، افزود:اين در حالي است که افراد با حضور درکارگاه ها لحظه به لحظه اي که در کارگاه حضور دارند و مدرس مراحل کار را بيان مي کند فرد خود را به عنوان يک بخشي از برنامه مي داند وگيرايي بيشتري دارد.
رئيس کارگاه هاي دومين همايش ملي شهر الکترونيک با اشاره به اينکه ارائه مقالات در مدت زمان کوتاهي انجام مي شود، اظهارداشت: کارگاه ها با هدف آگاه کردن دانشجو و پژوهش محوري برگزاري مي شود .
رويا تاج بخش به نقش دانشگاه ها در حوزه هاي مختلف از جمله گسترش شهر الکترونيک اشاره و عنوان کرد: دانشگاه ها در تمام جنبه ها از جمله اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي وغيره آغازگر فعاليت ها هستند و درهمين راستا بايد  اصلاح نظام اموزشي به ويژه  در دانشگاه مورد توجه قرار گيرد.
وي با بيان اينکه در تمام فعاليت ها بايد دانشگاه ها حضور داشته باشند ، بيان داشت: اساتيدي که در دانشگاه ها حضور دارند علاوه بر يکسري از آموخته هايي که کسب کردند،  به دليل ارتباطي که با نسل جوان دارند از نيازهاي جامعه اگاه شده ومي توانند محتويات آن را پردازش و متناسب با نياز جامعه اقدام کنند.
رويا تاج بخش در پايان تاکيد کرد: در همين راستا دانشگاه هاي پويا مي توانند نقش مفيدي را درانجام فعاليت هاي شهر الکترونيک داشته باشند.
 

عضو کميته اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک:
بيان و شکل گيري ايده‌هاي نو از اهداف هاميش شهر الکترونيک است
 
 
عضو کميته اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان در گفت و گو با آنا اظهار کرد: با توجه به پيشرفتي که در دنياي تکنولوژي شاهد هستيم جهان الکترونيک با جامعه اجين شده و استفاده از آن غير قابل اجتناب است.
حميد باقريه با بيان اينکه استفاده از فناوري جديد در زندگي روزمره به يک فرهنگ تبديل شده، افزود:  در تمام ادارات دولتي، سازمان‌ها و ارگان‌ها خصوصي و عمومي سيستم اداري با بهره برداري از فناوري هاي الکترونيکي صورت مي گيرد.
وي ادامه داد: به طوري که از اتوماسيون اداري به جاي نامه نگاري‌ها و از ثبت نام غير حضوري از طريق پرتال انجام مي‌شود.
عضو کميته اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک با تأکيد بر اينکه با گذشت زمان اين سيستم در ايران يکپارچه مي‌شود، تصريح کرد: در واقع اين رخ داد باعث مي‌شود آسايش نسبي در زندگي به وجود آيد زيرا با تسهيل شدن امور مشغله‌هاي حضور فيزيکي برطرف مي‌شود و صرفه جويي قابل توجهي در زمان صورت مي‌گيرد.
باقريه بيان کرد: الکترونيکي شدن امور باعث خواهد شد تا بتوانيم از محيط زيست به شيوه بهتري حراست کرده و زندگي سالم‌تري را براي انسان رقم بزند.
وي با تأکيد بر اينکه استفاده به جا از فناوري‌هاي روز دنيا بسيار مفيد است، گفت: برزگاري همايش ملي شهر الکترونيک باعث مي‌شود، محققان و دانشجويان ايده‌هاي خود را مطرح کنند و از دل اين ايده طرح‌هاي کاربردي خلق شود  که براي جامعه مفيد خواهد بود.
عضو کميته اجرايي دومين همايش ملي شهر الکترونيک اظهار کرد: در نخستين همايش، شهر الکترونيک از منظر فناوري و محيط زيستي بررسي شد و در اين همايش شهر الکترونيک از منظر مديريتي و بيان ايده‌ها بررسي و مورد کاوش قرار مي‌گيرد.
باقريه تأکيد کرد: با برگزاري چنين همايش‌هايي مي‌توانيم گام موثري در استفاده کاربردي فناوري شهر الکترونيک باشيم.
 
 
 


 
     
This page and its contents copyright 2013 Islamic Azad University Hamedan Branch All Rights Reserved ©
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مي باشد
web designer & developer:saeid maleki .