معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
  اخبار دانشگاه
 
تأليف کتاب

تاب "ميکروب‌شناسي و ويژگي‌هاي فيزيک و شيميايي آب آشاميدني" توسط عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي همدان منتشر شد.

به گزارش اداره روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي همدان، کتاب " ميکروب‌شناسي و ويژگي‌هاي فيزيک و شيميايي آب آشاميدني " به همت رضا حبيبي پور عضو هيئت علمي واحد همدان و رقيه قلي زاده دوران محله به زيور طبع آراسته گرديده است.

در اين کتاب آمده است «آب در قرآن اهميتي عميقي دارد و خداوند درآيات متعدد انسان را به تفکر در آب و شکرگزاري اين نعمت بزرگ يادآور شده است، يکي از مهم‌ترين مسائل جوامع امروزي تأمين آب براي مصارف گوناگون است به‌گونه‌اي که زندگي بدون آب در کره زمين معنا ومفهومي ندارد»

کتاب "ميکروب‌شناسي و ويژگي‌هاي فيزيک و شيميايي آب آشاميدني" با توجه به نياز روزافزون جامعه به منابع آب آشاميدني و اقليم نيمه‌خشک ايران و لزوم داشتن آگاهي در مورد منابع آلوده‌کننده  آب و راهکارهاي جلوگيري از آن اين کتاب در سه فصل نگاشته شده است

فصل اول اين کتاب به مطالعه ميکروب‌شناسي آب مي‌پردازد در فصل دوم   خواص  فيزيکي و شيميايي آب آشاميدني را برمي‌شمارد و در فصل سوم به معرفي  روش‌هاي آزمايشگاهي اندازه‌گيري آلودگي فيزيکي، شيميايي و ميکروبي آب شرب پرداخته است.

در پيشگفتار اين کتاب به قلم دو مؤلف آمده است: آب يکي از شگفتي‌هاي آفرينش و شاهکارهاي خلقت است و وجود هرگونه حيات متکي به وجود آب است، يکي از مهم‌ترين اشکال آب، نوع آشاميدني آن است که با توجه به اسناد و مطالعات باستان شناسان، از ديرباز ايرانيان و مصريان به پاکيزگي آن اهميت داده و اقدام به تصفيه آب مي‌نمودند. بنابراين، ميکروب‌شناسي آب،  به‌ويژه آب آشاميدني از رشته‌هاي بسيار کهن در تاريخ علم به شمار مي‌آيد.

شايد بتوان منابع آب شيرين را ارزشمندترين منبع تجديدشونده کره زمين دانست. آب که تصفيه آن دشوار، انتقالش گران و پرهزينه است و جايگزين کردنش غيرممکن، يگانه عنصري است که وجود آن براي توليد مواد غذايي، توسعه اقتصادي و بقاي موجودات زنده ضرورت دارد

رضا حبيبي پور داراي مدرک دکتري تخصصي در رشته مايکولوژي (قارچ‌شناسي)  و عضو هيئت علمي گروه ميکروبيولوژي واحد همدان است که در کارنامه علمي خود نگارش بيش از 30 مقاله علمي،  ارائه ۴۹ مقاله در همايش‌ها ملي و بين‌المللي، اجراي ۱۴ طرح پژوهشي و تأليف ۴ کتاب را دارد.

 
 
 
 


 
     
This page and its contents copyright 2013 Islamic Azad University Hamedan Branch All Rights Reserved ©
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مي باشد
web designer & developer:saeid maleki .