معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
  اخبار دانشگاه
 
رونمايي از زنجير چرخ لاستيکي مرکز رشد دانشگاه آزا اسلامي واحد همدان

 

رئيس مرکز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان گفت: زنجير چرخ لاستيکي يکي از محصولات پرکاربرد است که مي تواند در آينده با بازار گسترده­اي که دارد و بدون رساندن آسيب به چرخ خودروها مي تواند در کنار همه خودروها قرار گيرد.

محمد مهدي شيرمحمدي با اشاره به هسته پژوهشي که در مرکز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان شکل گرفت گفت: تيمي پرتلاش و با آزمونهاي سخت و متفاوت به سرپرستي آقاي مهرعليپور پس از شش ماه فعاليت مداوم توانست چند نمونه اوليه از اين زنجير چرخ را توليد و آزمايش نمايد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر امکان توليد کارگاهي اين محصول وجود دارد ابراز اميدواري کرد در يک برنامه ريزي دقيق اين محصول بتواند به صورت صنعتي و نيمه صنعتي با سرمايه گذاري که از سوي دانشگاه آزاد اسلامي روي آن انجام خواهد شد سهم مناسبي از بازار هاي ملي و بين المللي را در اختيار بگيرد.

رئيس مرکز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان ابراز داشت قيمت تمام شده محصول يک سوم موارد مشابه آن است و با رويکردي هدفمند به سرعت مي تواند بازار خود را در اختيار بگيرد.

شيرمحمدي با بيان اينکه طي سال جاري نيز محصولات نظير مادپاک به عنوان پاک کننده گياهي قير و مشتقات آن، يخ رو به عنوان کفش کوهنوردي روي يخ با حضور رئيس کميسيون اصل 90 در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان رونمايي شد.

وي همچنين ادامه داد محصولاتي مانند دستگاه سنجش ضربان نبض با رويکرد شناسايي بيماي هاي قلبي، بازوبند کنترل دماي بدن نوزادان از راه دور و با کنترل از طريق تلفن هاي هوشمند،  برنامه کاربردي تلفن هوشمند گردشگري همدان، کاغذ نيترات سنج براي سنجش ميزان نيترات موجود در آب و دستگاه کنترل از راه دور کنتور برق ديجيتال از ديگر محصولاتي بود که در سفر رياست دانشگاه آزاد اسلامي به همدان در سال جاري رونمايي شد.

رئيس مرکز رشد واحدهاي فناور با بيان اينکه يکي از شاخه هاي اصلي مرکز رشد واحد همدان در حوزه خودرو هست خاطر نشان کرد تاکنون خودروي کارتينگ ماشين هاي مسابقه اي شهربازي و خودروي نظامي بدون سرنشين کنترل از راه دور و از سوي واحد اسد اباد خودروي زائر بر برقي نيز در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان نمونه سازي شده است.

محمد مهدي شيرمحمدي ديگر محصولات مهم نمونه سازي شده در اين مرکز رشد را سيستم آبياري هوشمند، کنتورخوان­هاي هوشمند برق آنالوگ و ديجيتال و کنتورخوان گاز با قابليت کنترل از راه دور، دستگاه پايمان با هدف سنجش تعادل و تست ستاره و Y در آزمايشهاي سنجش توانايي افراد و توانبخشي و شبيه سازي هاي آموزش اسله، سفارشي سازي خودرو و شبيه سازي اماکن و شبيه سازي آموزش رانندگي سه بعدي نام برد.

وي با بيان اينکه در حوزه تجهيزات پزشکي و آزمايشگاهي در واحد همدان براي نخستين بار اتوکلاو به عنوان دستگاه استريل اتاق عمل و دستگاه مگنومتر با نانو ذرات مغناطيس براي درمان سرطان نيز ساخته شده است.

رئيس مرکز رشد واحدهاي فناور واحد همدان محصولات ديگري نظير آب بهداشتي به منظور کاربرد در پاک کننده هاي روي صورت، اسپيدند به عنوان سفيد کننده گياهي دندان، کوره الکتريکي، گارد ريل ضد مرگ، دستگاه بررسي تراوش آلودگي خاک، ساخت قالب تبلت با دسترسي راحت تر کليدها، چهار دستگاه قالب برش واشر، شبيه ساز زلزله، ربات هاي پرنده و امدادگر، جيگ براي سوراخکاري قطعات گرد، اره آتشين سينوسي، سنگ گردساب داخل و خارج، ني تصفيه آب، پودر شوينده، پهپاد، مبدل حرارتي، دستگاه اب مقطر گيري و سمباده زن دستي و خودکار، دستگاه تست گردي قطعات در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان ساخته شده است.

شيرمحمدي با اشاره به اينکه فضاي توليدات محصولات دانشگاهي مي تواند بسيار پر رونق گردد ولي نيازمند تحرک و هيجان بيشتر است افزود: هرچند که براي حمايت از محصولات دانشگاهي زياد شعار داده مي شود اما بايد براي رسيدن به يک اقتصاد مقاومتي و دانش بنيان فضاي کسب و کار محصولات دانشگاهي و فرايند تجاري سازي آنها را تسهيل کرد.

وي افزود: با جرات مي توان گفت مجموعه استادان توانمند و دانشجويان پرتلاش در فضاي دانشگاهي کشور ما کم نيستند و قادرند گره هاي کور صنعت را به راحتي بگشايند و مسئولان بايد براي تسهيل امور و حذف بروکراسي اداري در اعطاي مجوزها بيشتر کمک حال دانشگاه گردند.

رئيس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان با بيان اينکه بايد به واحدهاي فناور دانشگاه ها اعتماد بيشتري داشت و فضاي ورود به بازار را براي آنها تسهيل نمود تصريح کرد: نگاه دانشگاهيان با افراد تاجر درون بازار کمي متفاوت است و ممکن است در بازار برخي افراد حضور يابند که تمايلي براي حضور رقباي جديد دانشگاهي ندارند که البته چون محصولاتي که در دانشگاه توليد مي شود عمدتا جديد است شايد برخي وارد کنندگان اين موضوع را تاب نياورند پس محصولات دانشگاهي حمايت بيشتر قانوني را مي طلبد. 
     
This page and its contents copyright 2013 Islamic Azad University Hamedan Branch All Rights Reserved ©
کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مي باشد
web designer & developer:saeid maleki .